EVA\QU

Problem zaparć

Problem zaparć traktowany jest jak temat wstydliwy, który dotyczy bardzo wielu osób w różnym wieku. Chociaż zatwardzenie nie jest chorobą, to jednak świadczy o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jeśli dotyczy także Ciebie lub Twoich bliskich, powinnaś przyjrzeć się baczniej Waszej diecie i stylowi życia. 

 

Jeżeli organizm pracuje prawidłowo, wypróżnienia pojawiają się raz dziennie lub co najmniej raz na 2-3 dni. Przedłużające się zaparcie może przyczyniać się do powstawania różnych dolegliwości, tj.: bólów brzucha, bólów głowy, problemów skórnych, problemów z utrzymaniem moczu lub stolca, niedrożności jelit, hemoroidów.

Z brakiem możliwości oddania stolca mogą mieć problem nie tylko osoby spożywające zbyt małe ilości warzyw czy przyjmujące zbyt małe ilości płynów, ale także osoby zażywające różne preparaty lecznicze. Bardzo często zaparcia pojawiają się u kobiet ciężarnych (np. na skutek zmian hormonalnych czy rozwijającego się w macicy dziecka, które uciska jelita) lub kobiet karmiących (np. na skutek zmian w sposobie odżywiania). Zaparcia to także częsty problem osób unieruchomionych z powodu choroby, seniorów czy osób będących w podróży.

Problem<br /> zaparć